Strona główna
galerie polskie
galerie zagr.
spis wież

ZGIERZ  (1)


  Wstecz

mazowieckie


Adamowice
Baby
Biała Rawska
Biała II
Kolonia Zawady
Koluszki
Łask
Łowicz (1)
Łowicz (2)
Łowicz (3)
Łódź (1)
Łódź (2)
Łódź (3)
Łódź (4)
Łódź (5)
Łódź (6)
Łódź (7)
Łódź (8)
Łódź (9)
Łodź (10)
Lódź (11)
Łódź (12)
Lódź (13)
Moszczenica
Piotrków Tryb. (1)
Piotrków Tryb. (2)
Piotrków Tryb. (3)
Piotrkow Tryb. (4)
Radomsko (1)
Radomsko (2)
Radomsko (3)
Sieradz
Skierniewice (1)
Skierniewice (2)
Skierniewice (3)
Spała
Tomaszów Maz. (1)
Tomaszów Maz. (2)
Wieluń
Wieruszów
Wola Malowana
zgierz_1


Zakładowa wieża ciśnień

Wieża ciśnień na terenie byłych Zakładów Produkcji Barwników "Boruta" w Zgierzu. Wieża stoi przy ul. Barwnikowej (dawniej ul. Główna), po jej zachodniej stronie. Współrzędne GPS to: 51.846047, 19.394231
Korzenie zakładów "Boruta" mają swój początek w roku 1894, kiedy Jan Śniechowski wraz z Ignacym Hordliczką zarejestrowali fabrykę chemiczną ("Śniechowski i Hordliczka, Fabryka Barwników, Zgierz"), którą następnie - w roku 1909 - przenieśli na ul. Leśną.  Nazwa Boruta wywodzi od opracowania w roku 1905 receptury barwnika do wełny, nazwanego „czerń Boruta A”. Barwik ten stał się sztandarowym produktem firmy i jednocześnie był marketingowym sposobem odniesienia głównego produktu do bohatera baśni o Panu Twardowskim, zamieszkującego zamek w Łęczycy. Sukces rynkowy barwnika przyczynił się do rozbudowy zakładów, przeniesionych w roku 1909 na ul. Leśną. 
Rok 1910 przyjmuje się jako oficjalną datę powstania fabryki "Boruta" w Zgierzu. Fabryka mocno ucierpiała w czasie I Wojny Światowej, jej obiekty zostały podpalone. Mimo zniszczeń - fabrykę odbudowano.  W roku 1920 powstała spółka „Przemysł Chemiczny w Polsce S.A. w Zgierzu”. Po wojnie celnej z zagrożoną bankructwem spółkę uratowała w 1928 r. interwencja Banku Gospodarstwa Krajowego, który w imieniu Skarbu Państwa wykupił większościowe udziały, przejmując nad spółką kontrolę. Przed II Wojną Światową fabryka "Boruta" była jednym z największych w Polsce i znaczącym w Europie producentem barwników, ale nie tylko barwniki były produkowane w Borucie. Ministerstwo Spraw Wojskowych założyło w „Borucie” instalację do produkcji chloropikryny — składnika gazów bojowych.
Produkcja barwinków po II wojnie była kontynuowana przez cały okres istnienia zakładu, zakład  był też modernizowany i rozbudowywany. M.in. w roku 1969 zainstalowano ciąg instalacji do produkcji kwasu siarkowego, w roku  1975 - wydział produkcji benzydyny. Po zmianach gospodarczych, w roku 1998 Z.P.B. "Boruta" S.A. postawiono w stan likwidacji. Zakład w dotychczasowym kształcie już nie funkcjonuje. Po restrukturyzacji powstała firma "Boruta - Kolor" Sp. z o. o.
Warto zauważyć, iż w dalszym ciągu barwnik kwasowy "czerń Boruta A" znajduje zastosowanie do barwienia włókien proteinowych (wełny), jest też wykorzystywany w przemyśle garbarskim do barwienia skór oraz do anodowego barwienia aluminium.

źródła: https://www.pb.pl/boruta-chemia-ze-zgierza-952803 
          https://www.pb.pl/boruta-chemia-ze-zgierza-952803
          https://pl-pl.facebook.com/zgierz.boruta
strona o diable Borucie na zamku w Łęczycy: http://www.muzeumleczyca.pl/diabel-boruta,5545.html

 

zdjęcia: Jarosław Szydłowski (październik 2019 r.)
            Bolesław Wojtyniak (czerwiec 2017 r.)

 

fot. Jarosław Szydłowski

  fot. Jarosław Szydłowski

wieża w roku 2019 - widok z ul. Barwnikowej od strony północnej

zał. 12.04.2020

 

 

fot. Jarosław Szydłowski

fot. Bolesław Wojtyniak

wieża w roku 2019 - widok od strony południowej
wyraźne ślady korozji betonów kończą się na wysokości połowy 3 kondygnacji

  korozja betonu widoczna na słupach nosnych

 

 

fot. Jarosław Szydłowski

głowica wieży w roku 2019

 

 

 

 

fot. Jarosław Szydłowski

fot. Bolesław Wojtyniak
korozja betonu na słupach nośnych (rok 2019 i 2017)


W roku 1969 powstała instalacja produkcji kwasu siarkowego. W wyniku zdarzających się awarii do atmosfery emitowane były tlenki siarki oraz mgły kwasu siarkowego.
Odemglacze zamontowane w roku 1974 roku pozwoliły zlikwidować emisję korozyjnych gazów do atmosfery.Efektem kwaśnych mgieł może być korozja elementów żelbetowych - widoczna na wieży do 3 kondygnacji. Elementy z kondygnacje wyższych - ślady korozji betonów wykazują w znacznie niższym stopniu

 

 

 

fot. Bolesław Wojtyniak  

fot. Bolesław Wojtyniak

wieża w roku 20017  

wejście do wieży w roku 2017

 

 

 

fot. Bolesław Wojtyniak

fot. Bolesław Wojtyniak

pozostałości schodów (2017 r.)

 

 

fot. Bolesław Wojtyniak

miejsca W STROPIE po rurociągach (2017 r.)

 

 


Wstecz


• dolnośląskie • kujawsko-pomorsk. • lubelskie • lubuskie • łódzkie • małopolskie • mazowieckie • opolskie • podkarpackie • podlaskie • pomorskie • śląskie • świętokrzyskie • warm.-mazursk. • wielkopolskie • zachodnio-pom. •